1. Kał do badania parazytologicznego należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia przeciwpasożytniczego lub antybiotykoterapią - w przeciwnym razie może to skutkować zafałszowaniem wyników.

  2. Do badania należy dostarczyć 3 próbki kału zbierane co 24-48h.

  3. Próbki przed dostarczeniem do badania należy przechowywać w lodówce (w temp. 2-8ºC) - niska temperatura ma na celu zahamowanie wzrostu grzybów pleśniowych oraz rozpad niektórych form pierwotniaków.

  4. Próbki z 3 dni można zbierać do jednego pojemnika lub osobno z każdego dnia - ważne aby pojemnik lub pojemniki podpisać: datą i godziną pobrania próbki, imieniem zwierzęcia oraz nazwiskiem właściciela

  5. Wielkość próbki:

    1. psy, koty, jeże, fretki itp.: 3 próbki kału, każda wielkości orzecha laskowego / owocu wiśni

    2. króliki, szynszyle, kawie domowe, chomiki itp.: 10-15 świeżych, wilgotnych "bobków". Świeże próbki kału najlepiej pobrać, kiedy umieścimy zwierzę w pustym i czystym transporterze na 15-30 minut
      - badanie wysuszonych odchodów królików i gryzoni może skutkować zafałszowaniem wyników

    3. gady, płazy: do badania należy zebrać tylko świeżą próbkę kału, unikając zbierania kwasu moczowego, który może być wydalany w formie stałej lub płynnej – śluzowatej. Jeśli gad wydali kał do wody, należy go jak najszybciej z niej wyjąć i przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika. Próbka kału powinna być wielkości pestki od wiśni (bardzo małe gady i płazy) do wielkości orzecha laskowego (średniej wielkości gady i płazy) - kał, który leżał długo w wodzie oraz taki, który jest całkowicie wysuszony, nie nadaje się do badania. Próbki pobrane z terrarium o wyściółce torfowej mogą zawierać nicienie wolnożyjące.

PARAZYTOLOGIA

- jak prawidłowo pobrać kał do badań w kierunku pasożytów jelitowych